Sdělení VONS č. 279

Sdělení č. 279

--------------

Na základě trestního stíhání zahájeného odborem vyšetřování Severočeské správy SNB v Ústí nad Labem dne 5.11.1981 ve věci údajné trestné činnosti d.e ů 202 /2 trestního zákona /výtržnictví/ souvisejícího s vydáváním a rozšiřováním neoficiálního časopisu VOKNO proběhla dne 10.11.1981 rozsáhlá policejní akce.

Obvinění z uvedené trestné činnosti byli František Stárek, nar. 1.12.1952, bytem Teplice v Čechách, Hálkova 2 882, figurant Geofyziky /v minulosti odsouzen ke čtyřem měsícům odnětí svobody s podmíněným odkladem na dva roky/, Ivan Jirous, nar. 23.9.1944, teoretik umění a spisovatel, bytem Stará Říše 33, okres Jihlava, otec dvou malých dětí /odsouzen za údajnou trestnou činnost téhož charakteru v letech 1973, 1976, 1977/, Milan Frič, nar. 1955, zaměstnanec Státního rybářství, bytem Podháj u Turnova, otec dvouletého dítěte /adresa manželky: Skalice 12, okr. Chrudim/, Milan Hýbek, nar. 1956,studující chemie na Universitě Karlově, bytem Klimentská 30, Praha 1, kteří byli rovněž vzati do vazby. Trestně stíhán na svobodě je Jaroslav Chňapko, instalatér, bytem Most, ulice Josefa Skupy. Všem obviněným hrozí trest odnětí svobody až na tři roky. U všech obviněných byly současně provedeny domovní prohlídky, které krom toho proběhly téhož dne i v bytech Miroslava Vodrážky, Milana Hlavsy, Aleny Balcarové, Jiřího Kostúra, Jaroslava Mlejnka, Jiřího Křivského, Dany Němcové, Petrušky Šustrové, Stanislava Homoly. Na 48 hodin zadržela policie Jaroslava Mlejnka, Petrušku Šustrovou, Marcelu Stárkovou, Janu Převratskou. Uvedené informace jsou pravděpodobně neúplné, je možné, že rozsah akce je ještě větší a její dosah je vůbec obtížné v současné situaci odhadnout. Nesporné je, že jde o postih zaměřený proti nezávislé kultuře undergroundu, pravděpodobně největší od roku 1976 /proces se členy skupiny Plastic People a DG 307/.

Vřazuje se tak do kontextu současné snahy po vymýcení nezávislých kulturních aktivit /srv. např. případ Jiřího Gruntoráda, obvinění Olgy a Ivana Havlových kvůli edici Expedice, odsouzení editorů katolické literatury, požár usedlosti, kde se konal poslední koncert Plastic People, policejní akci proti účastníkům maškarního plesu atd./

18.11.1981

Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných

Československá liga pro lidská práva

člen Mezinárodní federace pro lidská práva