Rozhovor VOKNA s Ivou Vojtkovou

-------------------------------

 

     VOKNO: Ivo, čs. underground, čtenáři Vokna a Voknovin, lidé, kteří se podíleli na činnosti nezávislých iniciativ a sympatizující, tě znají jako Frantovu družku a spoluodsouzenou v souvislosti s nedávným procesem. Mohla bys nám o sobě říct něco bližšího?

 

     IV: od narození žiju tady, v České Třebové, i když jsem se tu asi od patnácti let moc nezdržovala. přátele jsem měla většinou jinde. Jsem rozvedená a mám dva kluky. Markovi je dvanáct a Jakubovi osm let. Příští jaro to buosu čtyři roky, co jsme se potkali s Frantou. Iniciátorem našeho eznámení je Vokno.

 

     VOKNO: Pokud se ti tato otázka nebude zdát příliš osobní - kterých Frantových vlastností a názorů si nejvíc nážíš?

 

     IV: Především je to přímý, silný a pravdivý člověk. Má organizační schopnosti a je pracovitý. A to je velice důležité pro mne, je skutečně chlap, vedle kterého já můžu být skutečně ženská.

 

     VOKNO: co si myslíš o samotném procesu a rozsudku? Jako byly tvé pocity během vyšetřování a v soudní síni?

 

     IV: Proces byl fraška, rozsudek pro mne nečekaně vysoký. A moje pocity v soudní síni? Jak je možné, že tihle lidé, kteří nás soudí, mohou klidně usínat?

 

     VOKNO: Při hl.líčení v Ústí nad Orlicí jsi ty, Franta a několik svědků shodně vypovídali o metodách, kterých při výsleších používal vyšetřovatel StB major Kváš. Když se ho pak soud dotazoval, jak si počínal při vyslýchání, Kváš se několikrát za sebou zaříkával 16 lety estébácké pocitvosti. Jak to bylo?

 

     IV: Estébácká poctivost - není to spojení dvou protikladů? Výslechy mjr. Kváše byly zlé a není to jen můj názor. První probíhal nepřetržitě od osmi ráno do pozdního odpoledne. Předvolal mne jako svědka a na místě mi předložil obvinění. Na dalším se mnou byl JUDr.Hulík, můj obhájce.

 

     VOKNO: Během procesu vyšlo najevo, že několik Frantových přátel vypovídalo, jakoby Čuňasovi přáli mnohaleté vězení. Vzpomínáš si na někoho, komu bys chtěla zvlášť poděkovat?

 

     IV: Vztek a zklamání mne už přešly. Každý z nich se s tím musí vyrovnat sám.

 

     VOKNO: Dva a půl roku! To je absurdní a pro tebe jistě velice nepříjemné. Máš už nějakou představu, jak se s tím vyrovnat? Co kluci?

 

     IV: Je to hrozně těžké a je mi smutno. Všem nám chybí. Mladší Kuba si dva roky vůbec nedokáže představit. Pořád chystá něco, co udělají s Frantou, až přijede. Sbírá pro něj houby a tak podobně.

 

     VOKNO: Zřejmě se ti do ruky již dostalo VOKNO č. 15. Tvůj názor? Myslíš si, že by proti jeho obsahu a úpravě měl Franta námitky?

 

     IV: patnáctka vypadá dobře, začala jsem ji číst teprve nedávno. Úprava je lepší, určitě by s ní byl Franta spokojen. S obsahem jistě taky, část přece připravil ještě on.

 

     VOKNO: Chtěla bys něco vzkázat čtenářům Vokna?

 

     IV: Aby udělali co nejvíc pro Frantov propuštění.

 

     VOKNO: A Voknu?

 

     IV: Aby vycházelo svižněji a aby neklesalal úroveň.

 

     VOKNO: A na závěr. Knížky, ke kterým se ráda vracíš? Muzika, kterou teď posloucháš?

 

     IV: To je moc těžká dopověď. kromě knih, které ještě mám, bych se ráda vracel ak těm zabaveným. A musiku poslouchám podle nálady. Asi bych jmenovala většinu toho, co poslouchají čtenáři Vokna.

 

     VOKNO: Ivo, děkujeme za rozhovor a spolu se všemi slušnými lidmi u nás a nejen tady ti přejeme, aby se Franta co nejdříve vrátil.